sobota, 13 sierpnia 2011

Projektowanie ogrodów

Z rożnych względów duży ogród jest trudniejszy do zaprojektowania niż mały. W ogrodzie trzeba wypełnić cala przestrzeń. Sposobem na to jest podzielenie działki na poszczególne części, a następnie zajęcie się z nich każdą po kolei. Części te powinny łącznie tworzyć logiczna całość.

Ta sama regułę można stosować do długich i wąskich ogrodów; najpierw podziel długość działki, by pozbyć się wrażenia tunelu. Ogród dzieli się na poszczególne części, stosując parawany lub trejaże porośnięte roślinami pnącymi tak, aby te części ogrodu były zasłonięte. Można tez stworzyć specjalny element w odległym końcu działki, który nie tylko pozornie skróci jej długość , ale także wizualnie ja rozszerzy.

Unikaj prostych linii, zwłaszcza biegnących wzdłuż działki, które tylko podkreśla ogrodzenie. Drzewa są zawsze przydatne w tworzeniu wysokiego, naturalnego parawanu, maskującego faktyczna długość ogrodu.

Ogólny plan wielkiego wiejskiego domu jest prosty, ale przy tym wyszukany. Duży element wodny zapewnia spektakularny widok z okien domu i błyski wody w słońcu, a rozległy wyłożony drewnem teren wypoczynkowy wznosi się nieco ponad wodę.

Jak radzić sobie z wąskim ogrodem? Celem jest przede wszystkim odwrócenie uwagi od długich , prostych linii działki. Powyginane rabaty kwiatowe są złamane z jednaj strony przez nieforemny basen, a ścieżka z kamieni wije się przez trawnik do półokrągłego patia a altanką.

Pergola może ocieniać miejsce z siedziskami i rusztem, które jest wyłożone brukiem i lekko wzniesione, aby stworzyć interesujący efekt wynikający z dwóch poziomów.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz